kabakulak.org https://www.kabakulak.org Kabakulak, Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kabakulak.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 16 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kabakulak https://www.kabakulak.org/kabakulak.html Mon, 03 Dec 2018 01:29:24 +0000 Kabakulak, tükürük bezlerini ve sinir sistemini etkileyen virüs kökenli rahatsızlıklardan biridir. Epidemik paratit olarak tanımlanan kabakulak hastalığı aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte, çoğu ülkede kontrol altına al Kabakulak, tükürük bezlerini ve sinir sistemini etkileyen virüs kökenli rahatsızlıklardan biridir. Epidemik paratit olarak tanımlanan kabakulak hastalığı aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte, çoğu ülkede kontrol altına alınmıştır. Fakat az gelişmiş ülkelerde hala daha sorun olmaya devam etmektedir. Çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinse de, bu çağda kabakulak geçirmemiş olan yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup, kulak altındaki şişlikle karakterize olmuş bir hastalıktır. En fazla görüldüğü mevsimler ise, kış ve bahar aylarıdır. Havadan soluma yoluyla, hapşırma, öksürük gibi etkenlerle kolayca bulaşabilen kabakulak, ilk 3 hafta içinde herhangi bir belirtiye yol açmaz. Bu süreçten sonra belirtiler ortaya çıkar. Yaşamında bir kez kabakulak geçiren kişiler, kabakulak hastalığına yaşam boyu bağışıklık kazanır. Çocukluk çağında geçirilen kabakulak yetişkinlikte geçirilen kabakulak hastalığına göre daha hafif etkilerle atlatılır.

Kabakulak belirtileri nelerdir
 • Bulaştıktan sonra kabakulak hastalığını önce çenede kulak arkasında şişliğe neden olur. Şişlik ilk olarak tek taraflı başlar, ardından diğer tarafı da etkiler.
 • Boğaz ağrısı ve tükürük bezlerindeki ağrı hastalığın teşhis aşamasında önemli bir semptomdur.
 • Eğer virüs yumurtalıklara kadar etki ederse, hastada karın ağrısı yakınması ortaya çıkar.
 • Ağız ve çene hareketlerinde ağrı, baş ağrısı, ateş yükselmesi ve halsizlikte hastalığın belirtileri arasındadır.
 • Hastalarda iştahsızlık, bunun yanı sıra bulantı ve kusma ortaya çıkar.
 • Nadiren şiddetli vakalarda hastaların boyun tutulmasından yakındığı da görülebilir.
 • Bazı hastalarda herhangi bir belirti olmadan kabakulak hastalığını geçirebilir.
Kabakulak tanısı nasıl yapılır

Hastalarda ortaya çıkan fiziksel belirtiler kabakulak tanısında kolaylık sağlar. Özellikle hastanın çevresindeki kişilerde de kabakulak hastalığının görülmüş olması tanıyı kolaylaştırır. Çünkü bulaşıcı olan kabakulak toplumda salgınlara neden olur. Hastanın tükürük bezlerinde oluşan şişlik yapılacak fiziki muayeneyle rahatlıkla görülebilir. Kan testlerinde antikor seviyesinde tespit edilen yükseklik kabakulak kesin tanısında kullanılır.

Kabakulak hastalığının komplikasyonları nelerdir

Kabakulak virüsün kana karışmasıyla birlikte, vücuttaki organları olumsuz şekilde etkilemesi söz konusudur. Organ iltihaplanmaları nedeniyle hastalarda ciddi riskler oluşabilir. Hastada beyin zarı etkilenirse, menenjit hastalığı ortaya çıkabilir. Bu durumda hastalarda şiddetli baş ağrısı, kusma ve ense sertliği gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler oluşursa, hastaya acilen müdahalede bulunulmalıdır. Sadece beyin değil başka organlarda da iltihap oluşarak hastada farklı etkiler görülebilir. Yumurtalıklar etkilenirse hastanın kısırlık sorunu yaşaması söz konusu olabilir.Eğer gebeliğin ilk aylarında kabakulak geçirilirse, gebelik düşükle sonuçlanabilir. İltihaplanma gözyaşı bezlerini etkilerse hastada görme sorunları da yaşanabilir.

Kabakulak tedavisi nasıl yapılır

Bu hastalığa özel bir tedavi yöntemi yoktur. En önemli tedavi yolu hastanın ev istirahati yapmasıdır. Kabakulak belirtileri yaklaşık 1-2 hafta etkisini sürdürecektir. Bu süreçte gerekirse ağrı gibi semptomlar ilaç tedavisiyle hafifletilebilir. Hastaların bol sıvı alması, beslenmesine dikkat etmesi, özellikle C vitamini alması bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Bu dönem asitli içeceklerden de kaçınılması ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kabakulak bulaşıcı olduğu için hastanın sağlıklı kişilerden ayrı tutulması da önemlidir.

Kabakulak hastalığından korunma yolları

Kabakulak hastalığından korunmak için çocukların 1-1,5 yaşlarında ilk doz, 4-5 yaşlarında da ikinci doz MMR aşısı yapılması gerekir. Bu şekilde kaba]]> Bebeklerde Kabakulak https://www.kabakulak.org/bebeklerde-kabakulak.html Tue, 04 Dec 2018 00:34:37 +0000 Bebeklerde kabakulak; kabakulak yani tıptaki adıyla epidemik parotit denilen bu hastalık kulakaltı bezinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir çocukluk hastalığıdır. Kızamık, suçıçeği gibi diğ Bebeklerde kabakulak; kabakulak yani tıptaki adıyla epidemik parotit denilen bu hastalık kulakaltı bezinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir çocukluk hastalığıdır. Kızamık, suçıçeği gibi diğer hastalıklara oranla daha az bulaşıcıdır. Genellikle 4 - 30 yaş aralığında ve çoğunluk erkekler olmak üzere herkesde görülmektedir. Genel belirtilerin yanısıra ağız çevresinde bulunan tükurük bezlerinin şişmesine de sebebiyet verir. Kabakulak geçiren bir bebek artık ömür boyu bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış demektir. Ayrıca bu hastalık bebeklik döneminde yapılan aşıyla önlenebilmektedir. Kabakulak bebeklerin yüzünü çok kötü şişirebildiği gibi bazı çocuklarda hafif bir şişme halinde ortaya çıkabilir. 

Bebeklerde kabakulak hastalığı belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi kabakulak hastalığında da virüs bebeğin vücuduna alındıktan bir süre sonra kendini göstermeye başlar.
 • Bebeğin virusü almasından iki ile dört hafta arasında hafif ateş, titreme, boğaz ağrısı gibi gribal enfeksiyon belirtisine benzer belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Hastalık kulak çevresinde ağrı yapabilir ve yutkunurken zorluk çekmeye sebebiyet verebilir.
 • Alt ve üst çeneler arasındaki tükürük bezleri duyarlılık kazanır ve şişer.
 • Bazı zamanlarda yüzün bir yanı etkilendiği gibi, çoğu zamanlarda her iki yanı gözle görülür biçimde şişer ve çocuk ağzını açarken ve yutkunurken çok ağrı duyulabilir.
 • Bebeğin vücut ısısı gittikçe yükselerek 39,4 dereceleri bulabilir.
 • Tükürük bezlerinin alt kısımlarının iltihaplanması ile bütün alt çene bölgesinde şişkinlik ve ağrılı bir durum gözlenir.
 • Bazı bebeklerin tek bezesi etkilenirken, bazılarında durum farklı olarak bir bezden diğerine geçebilir.

Bebeklerde kabakulak hastalığı nasıl anlaşılır

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler hastalığın anlaşılmasını sağlasa da, kesin tanı için kandaki kabakulak antikorlarının, ya da tükürük, BOS, idrar veya kandan virüs taramalarının yapılması gerekmektedir.
Hastalığın başlamasından 8 ile 14 gün sonra hastalıkta bir gerileme görülür. Kabakulaklı çocuk kendini son derece kötü hissedebilir. Bitkin ateşli olmasının yanı sıra iştahını da yitirerek yutkunmanında verdiği ağrı ile yemek istemez. İki üç gün içerisinde hastalığın verdiği şişkinlerin inmesiyle ateşte düşer ve çocuk yemeğe başlar. Bazı durumlarda kabakulak gözle görülür hiçbir şişlik göstermeden evrimini tamamlayıp son bulur. Bu durum bile artık ömür boyu kabakulak bağışıklığı kazandırmış demektir.

Kabakulak hastalığı tedavisi nasıl olur

Bebeğin kabakulak geçirdiği teşhisi bir doktor tarafından kesinleştirildikten sonra hastalığın şiddetine göre tedavi uygulanmaya başlanır. 
Çocuğun hastalığın başlamasından itibaren sokağa çıkmaması gerekmektedir. Bu süreci yatarak geçirmek zorunluluğu yoktur. Çocukta meydana gelen ateşte ıslak sünger veya doktorun verdiği ateş düşürücüler ile normale döndürülmeye çalışılır. Hastalığın ilk bir kaç gününde çocuğun boğaz kısmında ağrı çok olacağından katı gıdalar ile beslenme zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı çocuğa bol bol sıvı içirilmeli, katı gıdalar püre haline getirilerek tüketilmeli ve çorbaya ağırlık.verilmelidir. Ayrıca yüzün yan kısmına sicak su ile sarılmış havlu koymakta rahatlatıcı etki göstermektedir.
]]>
Kabakulak Evde Tedavisi https://www.kabakulak.org/kabakulak-evde-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 09:32:30 +0000 Kabakulak Evde Tedavisi: Kabakulak çok yaygın görülen ve özellikle de çocukluk döneminde hemen hemen bütün çocukların geçirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak parotit bezinin ve tükürük bezlerini etkileyen bula Kabakulak Evde Tedavisi: Kabakulak çok yaygın görülen ve özellikle de çocukluk döneminde hemen hemen bütün çocukların geçirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Kabakulak parotit bezinin ve tükürük bezlerini etkileyen bulaşan viral bir enfeksiyon türüdür. Kabakulakta çene ve kulak bölgelerinde şişmeler oluşmaktadır. Kısa bir süre öncesine kadar kabakulak dünyayı tehdit eden bir hastalıkken artık bulunan kabakulak aşılarıyla korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır.

Kabakulak enfeksiyonu yaklaşık olarak 10 gün kadar sürer boğazda ağrı ve şişliklerden dolayı yutkunurken zorluklar yaşanabilir. Ayrıca hafif ateş ve baş ağrısı görülebilir.

Kabakulak İçin Evde Bitkisel Çözümler:

Kabakulak genel olarak insanlarda  bir kere olunur, ama çok kolay yayılıp bulaşan bir virüsdür. Kabakulak virüsü belirtileri görülmeden 15 -25 gün kadar kuluçka dönemi sürer 10-12 yaş arası çocuklarda çok daha fazla görülür. Kabakulak görülen çocuklar genellikle evde dinlenerek geçirmeleri en uygun olanıdır. Özellikle bulaşıcı olması sebebiyle okul çağında olan çocukları  hastalık süresi boyunca anne babaların çocuklarını okula göndermemeleri gerekir. Kabakulağı evde tedavi etmek için genel olarak bitkilerden de yararlanmakta fayda vardır. Kabakulağı evde tedavi için en fazla kullanılan yöntem ve bitkiler şunlardır.

Soğuk terapi: Buz ve soğuk su kabakulak sebebiyle şişen yanaklara yapılan kompresle uyuşma sağlar ve ağrıyı hafifletir.

Çay: Kabakulağı evde tedavi için temiz bir bez veya pamuk çay ile ıslatılır. Şiş olan bölgeye kompres yapılır ve iltihabın azalması sağlanır.

Karbonat: suyun içine biraz karbonat konur ve macun yapılır şiş olan bölgeye sürülür. Birkaç dakika sonra ılık su ile yıkanır.

Zencefil: Biraz kuru zencefil havanda dövülür içine biraz su konup macun hale getirilir. Daha sonra kulak çevresindeki şiş olan bölgeye sürülür.

Yeşil kahve yaprağı: Uzun yıllar boyu yeşil kahve ağacı yaprağı kabakulağı evde tedavisi için kullanılmıştır. Ateşte biraz ısıtılan yeşil kahve ağacı yaprağı ağrıyan bölgeye uygulanır ve bandajla sarılarak bir saat kadar bekletilir daha sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

]]>
Kabakulak Duası https://www.kabakulak.org/kabakulak-duasi.html Wed, 05 Dec 2018 04:30:48 +0000 Kabakulak Duası; Kabakulak; Vücutta giren bazı zararlı virüslerin tükürük bezelerinde enfeksiyona sebebiyet vermesi üzerine bezelerde büyüme meydana getirmesi ile ortaya çıkan hastalık ve hastadan diğer kişilere bulaşa Kabakulak Duası; Kabakulak; Vücutta giren bazı zararlı virüslerin tükürük bezelerinde enfeksiyona sebebiyet vermesi üzerine bezelerde büyüme meydana getirmesi ile ortaya çıkan hastalık ve hastadan diğer kişilere bulaşan bir türdür. Bu hastalık sadece çocuklara özgü olarak bilinir ancak çocukluğunda bu hastalığı geçirmemiş kişiler ilerleyen yaşlarda kabakulak ile karşılaşabilir.

Kabakulak hastalığı  solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Özellikle soğuk hava şartlarında yaygındır ama bahar aylarında da gözükmektedir. Öksürme, hapşırma, öpme yada öpüşme nedenlerinden dolayı bulaşabilir, kapalı ortamlarda daha hızlı salgın haline dönüşe bilmektedir. Kısa süreli yatış ve ekşi gıdalardan uzak duraraktan hastalık atlatılabilinir. 

Kabalağın Önemli Bir Kaç Belirtileri 

Başlangıç Belirtileri:

 • En önemli belirtisi öncelikle bir kulak memesinin alt kısmında daha sonra diğer kulak memesinin altında şişkinlik
 • Boğazda ağrı hissi.
 • Yemek yerken yutkunmalarda zorlanma ve ağrı 
 • Dermansızlık/halsizlik ve bitkinlik hissi
 • Bazı durumlarda hiç bir belirti olmaksızın hastalık başlaya bilir.
 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı ile beraber kusma 
 • Yumurtalıklar ağrı sonucu karın ağrısı gibi durumlarda oluşmaktadır.

Bu durumlarda vakit kaybetmeden doktora gözükmek gereklidir.

Kabakulak İçin İyi Gelecek Dua:

Bu konuda çeşitli rivayet olsa da en çok uygulananı kabakulak olan bölgenin kalem çizilmesi ve şuara süresinin 30. ayeti okunup mesh edilir. Ayetin Latin harfleri ile yazılımı da: ‘Ve iza bedaştüm bedaştüm cebbariyn’ 

Unutmamakta fayda var ki : Şifayı veren Allah’tır. Ve en kısa sürede uzman bir doktora gitmekte fayda vardır. Aksi durumlarda daha ağır hasarlara yol açabilen bulaşıcı bir hastalıktır. 

Not: Arap Elifbasında bulunan tüm harfler Türkçe alfabede bulunmadığından bu sadece yakın bir okuyuştur.

]]>
Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı https://www.kabakulak.org/kizamik-kabakulak-kizamikcik-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 01:12:58 +0000 Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı, Hastalığı vücut bağışıklık sisteminin tanıması için vücuda yarı canlı mikro organizmanın verilmesine aşı denmektedir. Aşının bulunuşuyla pek çok hastalık ve salgın
Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı, Hastalığı vücut bağışıklık sisteminin tanıması için vücuda yarı canlı mikro organizmanın verilmesine aşı denmektedir. Aşının bulunuşuyla pek çok hastalık ve salgınların önüne geçilmiştir. Özellikle bulaşıcı olan hastalıklar nerede ise ortadan kalkmış duruma gelmiştir.

Yıllardır bireylerin geçirmesi muhtemel birçok hastalığın yapılan aşı uygulamalarıyla bu tip hastalıklar görülmemektedir. Bu durum yapılan aşının başarısını ortaya çıkarmaktadır. Bebeğin doğumuyla başlanan aşı uygulaması okul çağlarında da devam ederek sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplum için çalışılmaktadır.

Özellikle kızamık gibi yaşamı tehdit eden bir bulaşıcı hastalığa karşı yapılan aşı bireyin sağlıklı bir hayat sürmesine neden olmaktadır. Aşı yapılmayan bireylerin bu hastalığa yakalanmaları durumunda yaşama ihtimalleri çok düşüktür. Hastalık geçse bile zihinsel, bedensel, duyu yitimi gibi vücutta bir takım izler bırakabilmektedir. Kabakulak hastalığı da bireylerde işitmede problemler, menenjit gibi tehlikeli bir diğer hastalığa yol açabilir, yüksek ateşle seyir etmesinden dolayı kısırlık gibi kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Kızamık Kabakulak Kızamıkçık Aşısı Yapılmı: Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık bulaşıcı ve ciddi problemler çıkaran hastalıklardır. Yapılacak kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (MMR) aşısıyla bu hastalıklarda bireyler korunmuş olur. Bu aşılar genelde iki kez yapılmaktadır. Birinci aşı uygulaması çocuklar 12-15. aylarında; ikinci uygulama ise dört ile altı yaş aralığında yapılmaktadır.

Aşıların Yapılamayacağı Durumlar: Jelatin, neomisin isimli antibiyotiğe reaksiyon gösteren bireylere, ilk aşıdan sonra yaşamı tehdit eden aşırı reaksiyon gösterenlere ve orta ya da ağır şiddette hasta olanlara yapılmamalıdır. Hastalığı geçince yapılabilir.

Bazı durumlarda da uzman hekime danışılmalıdır. Bunlar; bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların iki haftadan fazla kullanıyor olması, ışın ya da ilaçla tedavi gören kanser hastaları, yakın dönemde kan ya da kan ürünü verilenler, hamile olanlara hekime danışılmadan aşı yapılmamalıdır.
]]>
Hamilelikte Kabakulak https://www.kabakulak.org/hamilelikte-kabakulak.html Thu, 06 Dec 2018 11:09:10 +0000 Hamilelikte Kabakulak: Kabakulak çoğunlukla çocukluk yaşında geçirilen bir enfeksiyon rahatsızlığı olmakla beraber çok fazla olmasa da yetişkin kişilerde ve gebelik döneminde de görülebilir. Birçok gebe kadın çocukken kabaku Hamilelikte Kabakulak: Kabakulak çoğunlukla çocukluk yaşında geçirilen bir enfeksiyon rahatsızlığı olmakla beraber çok fazla olmasa da yetişkin kişilerde ve gebelik döneminde de görülebilir. Birçok gebe kadın çocukken kabakulak aşısı olduğundan dolayı veya hastalığı geçirdiği için bu hastalığa karşı zaten bağışıklık kazanmıştır. Bir kez kabakulak hastalığı geçirildiğinde ömür boyunca bağışıklık kazanılmıştır ve daha sonra bu hastalığı geçiren kişi virüsle karşılaşsa dahi hasta olmaz. Çok az sayıda olsa da daha önce bağışıklık kazanmamış olan gebe kadınlar bu hastalığa yakalanabilir. 

Kabakulak hastalığı bir virüse bağlı olarak gelişen enfeksiyon hastalığıdır. İlk olarak tükrük bezlerini etkiler. Bazen de yumurtalıklar, beyin testisler ve pankreas gibi birçok organı etkileyebilir. Kabakulak virüsü damlacık enfeksiyonu yoluyla da yani virüsü taşıyan kişinin damlacıkları içeren havayı solumasıyla veya doğrudan temas yolu ile de bulaşabilir. Kabakulak olan kişi ile teması etmekten 1-3 hafta sonra yüzün kulak ön çevresi ve çene altında şişmeye başlar. Ateş, hafif karın ağrısı, bulantı ve baş ağrısı da olur. Ateş yükselmesi ve çok şiddetli baş ağrısı ile devam ederse menenjit de olabilir. Bu tür klinik şikayetlere ve oluşumlara bakarak hastalık tanısı konulur. Şüpheli olan durumlarda kandaki antikor düzeyi ölçülmesi çok iyi olur. MMR kombinasyonu biçiminde bir aşısı vardır. Gebelikte kabakulak aşısı yapılmaz zaten canlı aşıdır. 

Kabakulağın gebeliğe etkileri nelerdir: Çoğunluk olarak gebelik esnasında geçirilen kabakulak enfeksiyonunun düşüğe sebep olmasının dışında bebek üzerinde başka olumsuz bir etkisi olmadığı kabul edilir. Düşük rahatsızlığı gebeliğin ilk 3 ayında kabakulak geçiren kadınlarda da görülebilen bir tür hastalıktır. Düşük olmazsa hamilelikte kabakulak nedeniyle başka bir anomali oluşmaz bu sebepten dolayı gebeliğin bitirilmesi yani küçük canlının aldırılması tavsiye edilmez.
]]>
Kabakulak Hastalığı https://www.kabakulak.org/kabakulak-hastaligi.html Thu, 06 Dec 2018 12:14:29 +0000 Kabakulak hastalığı, genellikle çocuklarda görülse de, bunu çocukluğunda geçirmemiş olan yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak hastalığı tükürük bezlerinde oluşan enfeksiyonla birlikte bezlerde büyümeye neden olan bula Kabakulak hastalığı, genellikle çocuklarda görülse de, bunu çocukluğunda geçirmemiş olan yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak hastalığı tükürük bezlerinde oluşan enfeksiyonla birlikte bezlerde büyümeye neden olan bulaşıcı hastalıklar arasındadır. Bu isimle anılması kulağın altında oluşan şişlik yüzünden olur. Kışın ve bahar döneminde kabakulak hastalığı daha yaygın şekilde görülür. Hava koşulları nedeniyle öksürme, hapşırma ya da öpüşme gibi eylemlerle hastalığın virüsü havaya yayılır. Kişilerin solunumla birlikte virüsten etkilenmesi sonucunda hastalık bulaşır. Virüsün vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 3 hafta içinde kabakulak hastalığı belirtileri görülmeye başlar. Bu hastalığı geçiren kişilerde ise, yaşam boyu bağışıklık kazanılır. Yani daha sonraki dönemlerde tekrar kabakulak hastalığına yakalanmaz.

Kabakulak hastalığı belirtileri
 • Hastalığın en belirgin semptomu çenenin altında arkaya doğru şişlik oluşmasıdır. Bu ilk aşamada tek taraflı olur, buradan diğer tarafa doğru yayılır.
 • Hastanın tükürük bezleri ağrılıdır, bu ağrı boğaz doğru yayılım gösterir
 • Ağrı herhangi bir şey çiğnerken, ağzın açılıp kapanması sırasında daha etkili olur
 • Ağrıya eşlik eden baş ağrısı ve hafif ateş yükselmesi görülür
 • Vücutta genel bir halsizlik ve yorgunluk olur
 • Hastanın başı şişen tarafa doğru eğilir
 • Belirtilere bulantı ve kusmada dahil olabilir
 • Eğer iltihaplanma yumurtalıkları etkilerse, hastada karın ağrısı ortaya çıkar
 • Şiddetli vakalarda, iltihabın yayılması durumunda hastanın boynu tutulabilir
 • Nadiren kabakulak hastalığı herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilir
Kabakulak hastalığı hangi rahatsızlıkları tetikleyebilir

Kabakulak hastalığının virüsü vücuda girdiğinde kan aracılığıyla vücuttaki organlara da yayılır. Ulaştığı organlarda iltihaplanmaya yol açar. Eğer beyin zarına ulaşırsa, hastada menenjit hastalığına neden olabilir. Bu durumda hastada şiddetli baş ağrısı ve kusma görülebilir. Ense sertliği oluşabilir. Bu belirtilerin görüldüğü hastaların beklemeden doktora gitmesi önerilir.

Kabakulak hastalığı aynı zamanda böbreklerde, sinirlerde, yumurtalıklarda, pankreas gibi organlarda da iltihaba yol açabilir. Yumurtalıkları etkilediğinde kısırlık sorunu yaşanabilir. Yayılıma ve şiddete bağlı olarak kulakta sağırlık görülebilir. Eğer hamile kadınlarda ilk aylarda kabakulak hastalığı görülürse, düşük riski oluşabilir. Göz yaşı bezleri etkilenirse, hastada görme sorunları görülebilir.

Kabakulak hastalığı tanısı

Hastalığın tanısı kolay olur. Hastanın fiziki muayenesi ve öyküsü tanı konması için yeterli olur. Özellikle hastanın kabakulak geçiren birisiyle temas etmesi tanıda önemli bir kriterdir. Kişinin tükürük bezlerindeki şişlik hastalığın temel kriteridir. Nadiren kan testleriyle antikor düzeyi ölçümü de yapılabilir. Antikor düzeyinin yükselmesi de, hastalık için önemli bir kriterdir.

Kabakulak hastalığı tedavisi ve korunma yolları

Kabakulak geçiren hastalar için en iyi tedavi dinlenmektir. Bu esnada sağlıklı kişilerden tecrit edilmesi de önemlidir. Hastadaki ateş, bulantı gibi belirtilerin hafiflemesi için ilaç tedavisi yapılabilir. Beslenmede sulu gıdalar tercih edilmelidir. Sert besinlerin tüketimi ağrı etkisini daha fazla arttırabilir.

Kabakulak hastalığından MMR aşısı yaptırarak korunabilirsiniz. Aşı çocukluk döneminde 1-1,5 yaşlarında ilk doz uygulaması, 4-5 yaşlarında ikinci doz uygulaması yapılarak tamamlanır. Bu sayede % 95 oranında kabakulak hastalığından korunabilir. Aşı hamilelere yapılamaz ve aşı olan kişilerin 3 ay kadar hamile kalmaması tavsiye edilir. Bunun yanında aids, kanser gibi bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığı olan kişilerde, aşı için doktoruna danışmalıdır. Kabakulak hastalığı aşılama sayesinde toplumda oldukça az görülmektedir. Özellikle menenjit hastalığının görülme sıklığı azalmıştır.]]> Kabakulak Belirtileri https://www.kabakulak.org/kabakulak-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 05:15:30 +0000 Kabakulak belirtileri; çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup sağlıklı bireyler dahil hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir sağl Kabakulak belirtileri; çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup sağlıklı bireyler dahil hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir sağlık sorunudur. En fazla çocuklarda görülür.Kabakulak bir kısım virüslerin etkisiyle meydana gelir. Vücuda giren bu virüs türleri bir süre sonra tükürük bezlerine ve yakın bölgelere yerleşerek bu kısımların iltihaplanmasına neden olur. Kabakulak olan bir kimsenin bu hastalığa yakalandığı genellikle doktor tarafından teşhis edilmekle anlaşılır. Fakat genellikle kabakulak oluşması halinde hastanın kulak altında çıplak gözle görülebilen ciddi bir şişme yaşanır. Bu şişme kabakulak hastalığının en yaygı görülen  belirtisidir. özellikle okul çağında yaygınlaşan kabakulağın en fazla görüldüğü mevsimde okul dönemlerine denk gelmektedir. Kabakulağın teşhis edilmesi kadar tedavi edilmesi de büyük bir öneme sahiptir. Kabakulak tedavi edilmediği takdirde başta menenjit olmak üzere bazı hastalıkların yaşanmasına davetiye çıkartabilir.    


Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir

Kabakulak hastalığı da pek çok hastalık çeşidinde olduğu gibi bir kısım sinyaller ile birlikte oluşmaya başlar. Bu hastalığın oluşumu açısından risk grubunda yer alan çocuklarda hastalığın belirtilerini anlayabilmek her zaman kolay olmayabilir. Bazı durumlarda diğer hastalıklarla hemen hemen aynı belirtilere sahip olduğu için çocukların sağlık durumlarının ve vücut reaksiyonlarının çok iyi gözlemlenmesi gerekir. 
 • Kabakulak hastalığının en yaygın ve belirgin belirtisi hastalığa da adını veren şişlik halidir. Bu şişlik çenenin alt arka kısmından başlayıp kulak altına doğru uzanan şekilde oluşur. Bu tarz ir şişlik elbette ki her zaman kabakulak hastalığının bir belirtisi olmayabilir. Fakat bu tarz bir belirtinin meydana geldiği yerin hassasiyetinden dolayı kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.  
 • Şişliğe eşlik eden ağrılar oluşur. Bu ağrılar genellikle hastalığın oluştuğu tükürük bezlerinde ve boğazlarda hissedilen ağrılardır. Çocuklar açısından bu ağrı dile getirilmediğinde anne ve babaların bu belirtiyi hissetmesi her zaman kolay bir durum olmayabilir.
 • Çenenin kullanılması gerektiği durumlarda ağrı yaşanması da bir diğer belirtidir. Hasta lokmaları çiğnerken ve ağzına koyarken zorluk çekmeye başlar. 
 • Kabakulak hastalığının bir diğer belirtisi ise ateş ve baş ağrısıdır. 
 • Kabakulak hastalığının yaşanmasına müteakiben hastanın halsizlik ve bitkinlik hissi yaşaması da çok normaldir. Bu belirti pek çok hastalık çeşidinde karşılaşılan bir durum olduğu için hastanın kabakulak teşhisinin sadece bu belirtiye göre konulması oldukça güçtür. 
 • İlerleyen kabakulak hastalığının tehlikeli belirtilerinden bir tanesi yumurtalık iltihaplanmasıdır. Hastalık bu evreye kadar geldiğinde mutlaka diğer organların etkilenmemesi için önlem alınması gerekir. Yumurtalık iltihaplanmasının oluşmaya başlaması ile birlikte hastanın kasık bölgesi ile karın bölgesinde ağrılar yaşanmaya başlar. 
 • Kulak altında meydana gelen şişliğin şiddetine göre bir süre sonra başın durma şekli de bozulmaya başlar. Hastanın kafası şiş olan kısma doğru eğilir. 
 • Çiğneme, lokmayı ağza alma ve yutkunma zorluğunun yanı sıra beslenmeye karşı isteksizlik de artış gösterir. Bu durumda çocukların beslenilmesi için sıvı akışkan gıdalar tercih edilerek vücut direnci korunabilir. 
 • Hastalığın teşhisinin konulması ve tedaviye geç başlanılmasına bağlı olarak iltihap vücudu etkisi altına alarak diğer organları da etkileyebilir. Bu etkileme ilk başta yakın bölge olan boyun ve çevresinde başlar.  Boyun tutulur. 
 • Mide bulantısı ve kusma ise diğer belirtilerden sayılabilir. 
 • Ayrıca bazı yetişkinlerde ağız kuruluğu, göz damarlarında kuruluk gibi belirtiler baş gösterebilir. Bu belirtilere ilave olarak başka belirti gelişmez ise hastalar için kabakulak hastalığından şüphelenme olasılığı oldukça azalır. 
 • Çok sık rastlanılan bir durum]]> Kabakulak Virüsü https://www.kabakulak.org/kabakulak-virusu.html Sat, 08 Dec 2018 00:48:22 +0000 Kabakulak virüsü, tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması ve büyümeye sebep olmasıyla ortaya çıkan ve kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu ve kulağın kaba görünmesine sebep oldu Kabakulak virüsü, tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması ve büyümeye sebep olmasıyla ortaya çıkan ve kişiden kişiye bulaşan bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu ve kulağın kaba görünmesine sebep olduğu için bu hastalığa kabakulak denmiştir. Genelde çocukluk döneminde görülmesiyle birlikte geçirmemiş kişilerde yetişkinlik döneminde de görülür.  Kabakulak hastalarının öksürmesi, öpmesi şeklinde o ortamda bulunan kişilere kolayca kabakulak virüsünü havaya saçarlar ve solunum yoluyla bu kabakulak virüsü kapılmış olunur. Bu hastalık sadece bir defa yaşanılır vücut bağışıklık kazandığı için tekrarlanmaz ve bu söz konusu değildir. 

  Kabakulak Virüsü Belirtileri Nelerdir

  Tükürük bezlerinde ve boğazımızda ağrı hissederiz, ağzımızı hareket ettirdiğimiz zaman daha çok hissederiz, ateş ve baş ağrısı vardır, bünyemizde halsizlik ve yorgunluk hissederiz, iltihaplı bir şekilde olursa eğer karın ağrısı bile çekebiliriz, iştah kaybı görülebilinir, bulantı ve kusma yaşayabiliriz, çene altında şişlik yaşayabilir daha sonrasında ise kulak şişmesi meydana gelir.

  Kabakulak Virüsü Tedavisi Nasıl Olur

  Kabakulak virüsü için MMR aşısı yapılır bu aşı bizi bu hastalıktan korur fakat hamile hastalara uygulanmaz. Bu aşı ile birlikte bu hastalığın görülme riski azalmış ve hastalığın daha çabuk iyileştiği görülmüştür. Bizim kendimizde dikkat edeceğimiz şeyler ise, bol bol istirahat etmeli, fazla çiğnenmesi gereken yiyecekleri tercih etmemeliyiz çorba gibi sıvı ve yumuşak besinleri tercih etmeliyiz ki zorlayıp ağrı yaşamayalım, bol miktarda sıvı tüketmeliyiz, her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önemlidir ve hastalığımız yüksek ateş, karın ağrısı, algıda probleme yol açtığı zaman hemen doktora başvurmalıyız ki bizde kalıcı hasarlar bırakmasın.
  ]]>
  Gebelikte Kabakulak https://www.kabakulak.org/gebelikte-kabakulak.html Sat, 08 Dec 2018 19:03:48 +0000 Gebelikte Kabakulak, kulak altı bezlerinin gebelik döneminde enfeksiyona maruz kalarak şişlik oluşumu sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan söz konusu bu rahatsızlık hamilelik döneminde ba Gebelikte Kabakulak, kulak altı bezlerinin gebelik döneminde enfeksiyona maruz kalarak şişlik oluşumu sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan söz konusu bu rahatsızlık hamilelik döneminde badiren görülür. Birçok gebe kadın küçük yaşlarda kabakulak aşısı olduğundan veya bu rahatsızlığı geçirdiğinden dolayı bağışıklık kazanmış olur. Nadiren de olsa bağışıklık kazanamayan gebeler bu hastalıkla karşılaşabilir. Gebelikte kabakulak, virüslerin varlığı ile gelişmekte olan bir hastalık türüdür. İlk aşamada tükürük bezlerini etkileyen ardından kulak altı bezlerine etki eden kabakulak virüsünü taşıyan kişi ile aynı ortamın soluması ile oluşur. Ayrıca bu hususta temas da çok önemlidir. Gebelikte kabakulak geçiren kişinin kulak kısmı ve çeneye yakın bölgede şişlik meydana gelir. Öte yandan yüksek ateş, mide bulantısı, karın ağrısı ve baş ağrısı yüzünü gösterir. Söz konusu gebelik dönemi içerisinde yaşanan bu hastalık enfeksiyon durumunu yaratıp bebek için olumsuz bir yan etki meydana getirmez. Ancak gebeliğin ilk aylarında düşük yapma riskini tetikleyebilir.

  Gebelikte kabakulak tedavisi

  Hamile olan kadının kabakulak rahatsızlığını üzerinde taşıması ile derhal sağlık kuruluşuna başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli klinik tanı ile tespit edilen bu rahatsızlığın tedavisinde kabakulak aşısı olarak kesinlikle yapılmaz. Ayrıca gebelikte ilaç kullanımının bebeğe zarar verme olasılığı göz önünde tutularak hiçbir şekilde ilaç tedavisi yapılmaz. Yapılması gereken tek nokta enfeksiyonun başka bakteri ortamına mahal vermesini engellemektir. Bu nedenle gebelikte kabakulak tedavisi için kendiliğinde iyileşmeyi beklemek doğru olacaktır.
  ]]>
  Kabakulak Nasıl Geçer https://www.kabakulak.org/kabakulak-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 19:23:59 +0000 Kabakulak nasıl geçer, kabakulak bir hastalık çeşididir. Kabakulak, tükürük bezlerine virüslerin enfeksiyon bulaştırması ve kulağın alt bölgesinin şişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmakla Kabakulak nasıl geçer, kabakulak bir hastalık çeşididir. Kabakulak, tükürük bezlerine virüslerin enfeksiyon bulaştırması ve kulağın alt bölgesinin şişmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmakla beraber bir çok hastalığa da neden olmaktadır. Kabakulak, yetişkinlere göre çocuklarda daha çok görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ve çocuklarda daha çok görülen bir hastalıktır. Hasta kişinden hapşırma ve öksürme yolu ile bulunduğu ortamdaki herkese bulaşabilmektedir. Özellikle kış aylarında görülen bir hastalıktır. Kabakulak hastalığı kişide halsizliğe, iştahsızlığa, baş ağrısına, boğazda ağrıya ve yüzde şişmeye neden olmaktadır.

  Kabakulak nasıl geçer, kabakulak hastalığı beraberinde yüksek ateş meydana gelmektedir. bu durum kişilerde beyine zarar verebilmektedir. Böbrek, yumurtalık, erbezi ve testis iltihabına aynı zamanda işitme bozukluğuna neden olabilmektedir. Hamileliğin ilk aylarında kabakulak geçirmek düşük yapmaya neden olabilmektedir. Çok nadiren de olsa kısırlığa sebep olabilir.

  Kabakulak nasıl geçer, kabakulak hastalığının belli başlı bir tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotik ilaçlarına ihtiyaç duyan bir hastalık olmadığından daha çok vücutta oluşan ağrılar için ağrı kesiciler, yükselen ateşi düşürmek için ise ateş düşürücüler kullanılması yeterli olacaktır. Evde geçirilen bir hastalıktır. Hastanın dinlenmesi ve yaklaşık iki hafta yataktan çıkmaması iyi gelecektir. Hasta kişi ayrı bir odada dinlenmesi ev halkına bulaştırmaması açısından faydalı olacaktır. Bol bol sıvı gıdalar tüketilmesinde fayda vardır. Katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Tükürük bezlerinin şişkinliğinin rahat geçebilmesi için önemlidir. Bol su tüketilmelidir. Tükürük salgısını arttırmamak için asıltı içeceklerden kaçınılmalıdır. Bol miktarda vitamin alınmalıdır. Özellikle portakal mandalına tarzı meyveler işe yarayacaktır. C vitamini açısından iyidir. Yenmesi zor olduğundan suyu sıkılarak taze içilebilinir. Kabakulak aşısını  zamanında yaptırılması  kabakulak hastalığının önüne geçecektir. Eğer hasta aşırı ateşlendi ise beyine zarar vermemesi için doktora gidilmesinde fayda olacaktır. Erken müdahale büyük sorunların önüne geçebilir. Bunların dışında kabakulağa iyi gelen bitkilerde vardır. Kuru zencefili su ile ezerek hamur halinde şişliğin üzerine uygulanmakta faydalı olacaktır. Aloe vera bitkisinin taze yapraklarını biraz zerdeçal ile karıştırarak şişliğin üzerene uygulayın ve bir sargı bezi ile sarınız, bir süre bekletip temizleyiniz iyi gelecektir. Kuşkonmaz ve çemen otu tozlarını hamur haline getirip şişmiş bölgeye sürülür. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak temizlenir. Çay temiz bir bez yardımı ile şişliğe sürülmesi de iyi gelecektir. Birde buz şişliğin oluştuğu alana uygulanması da şişliğin inmesine ve ağrının geçmesine yardımcı olacaktır.

  ]]>
  Yetişkinlerde Kabakulak https://www.kabakulak.org/yetiskinlerde-kabakulak.html Sun, 09 Dec 2018 13:59:37 +0000 Yetişkinlerde kabakulak, çocuklara kıyasla çok daha nadiren görülen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinin çocuklara göre çok daha gelişmiş olmasıdır. Bağışıklık sistemi gelişm Yetişkinlerde kabakulak, çocuklara kıyasla çok daha nadiren görülen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinin çocuklara göre çok daha gelişmiş olmasıdır. Bağışıklık sistemi gelişmemiş veya zayıf olan kişilerde hava yolu, tükürük veya temas yoluyla hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu durumlarda yaklaşık 3-4 gün içerisinde virüs vücut üzerindeki etkisini göstererek, bütün bedeni sarmaya başlar. Ancak yetişkinlerde kabakulak hastalığı çocuklarda görülen kabakulak hastalığına kıyasla çok daha çabuk bir şekilde iyileşmektedir. Bu durumun sebebi yine yukarıda bahsettiğimiz üzere bağışıklık sisteminin güçlü veya zayıf olması ile ilgilidir. Yetişkinlerde kabakulak hastalığına neden olan virüsün ismi ise “paramyxovirus” adlı virüs çeşididir.

  Yetişkinlerde Kabakulak Hastalığı Tehlikeli Midir

  Oldukça bulaşıcı olan bu kabakulak hastalığı genç, yaşlı, bebek veya çocuk fark etmeksizin toplumun her kesimine son derece hızlı bir biçimde bulaşabilmektedir. Aslında yetişkinlerde kabakulak hastalığı veya çocuklarda görülen kabakulak hastalığı çokta tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak kabakulak hastalığının en tehlikesi tedavi edilmediğinde veya yeterli tedavi olunmadığında beraberinde getirebileceği hastalıklardır.

  Yetişkinlerde Kabakulak Hastalığı Ne Gibi Hastalıklara Neden Olmaktadır

  Yetişkinlerde kabakulak hastalığı beraberinde erbezi enfeksiyon/iltihabı, ensefalit, işitme kaybı, yumurtalık iltihabı ve testis iltihabı gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu hastalıklar özellikle yetişkinlerde oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır. Aslında yetişkinlerde kabakulak hastalığının yol açtığı en büyük sıkıntı işitme kaybıdır. Nadiren de olsa toplum içerisinde kabakulak hastalığı işitme kaybına yol açabilmektedir.

  Yetişkinlerde Kabakulak Belirtileri Nelerdir

  Yetişkinlerde kabakulak hastalığı çoğunlukla bir belirti göstermemektedir. Bir çok zaman görünüşte estetik olarak şekil bozukluklarına da neden olabilmektedir. Aynı çocuklarda olduğu gibi çene, çene etrafı ve kulak çevresinde şişlikler meydana gelmektedir. Bu şişlikler için yapılabilecek tek eylem beklemektir.

  Yetişkinlerde kabakulak hastalığının en büyük belirtisi çocuklardaki gibi yüksek ateştir. Ancak bu yüksek vücut ısısında çocuklardaki kadar tehlikeli bir durum söz konusu değildir.

  Yetişkinlerde Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir

  Yetişkinlerde kabakulağın en büyük tedavisi hasta olan kişinin bol bol dinlenmesi ile sağlanabilmektedir. Aksi takdirde hastalığın iyileşmesi güçleşecektir. Bunun sebebi kişi dinlenmediği durumda vücut enerjisi kişinin yaptığı aktivitelere harcanacaktır. Ancak kişi istirahat ettiği takdirde hasta olan kimsenin vücut enerjisi bağışıklık sistemi üzerine etki ederek kişinin iyileşmesine yarar sağlamaktadır. 

  ]]>
  Çoçuklarda Kabakulak Hastalığı https://www.kabakulak.org/cocuklarda-kabakulak-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 21:14:25 +0000 Çocuklarda Kabakulak Hastalığı: Çocuklarda kabakulak genellikle 5-10 yaş aralığında görülmektedir. Çocuklarda kabakulak hastalığı virüse bağlı bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda kabakulak enfeks Çocuklarda Kabakulak Hastalığı: Çocuklarda kabakulak genellikle 5-10 yaş aralığında görülmektedir. Çocuklarda kabakulak hastalığı virüse bağlı bulaşıcı bir hastalıktır.

  Çocuklarda kabakulak enfeksiyonunun en belirgin özelliği tükürük bezlerinin çok fazla şişmesi durumudur. Çocuklarda kabakulak hastalığı boğazın şişmesinden dolayı şiddetli bir baskıya maruz kalan boğazda ağrılara sebep olur. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak tüm dünyada sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kış ve bahar mevsiminde bölgesel olarak kabakulak görülebilir. Çocuklarda kabakulak hastalığı tükürük bezlerini ve boynun iki yanında kulak memesi altında büyük ve küçük bezlerinin şişmesidir.

  Çocuklarda Kabakulak Hastalığı Belirtileri:

  Çocuklarda kabakulak virüs mikrobu bulaşıcı olduğu için salgılar, direk temas, damlacıklar aracılığı ile ağız ve burundan bulaşmaktadır. Kabakulağın kuluçka dönemi ortalama 15-20 gün sürmektedir. Kabakulak virüsü bulaştıktan sonra kulağın alt kısımlarında şişmeler görülmeye başlar. Bu şişmeler nedeniyle de kabakulak ismi verilmiştir. Virüsler yolu ile bulaşan kabakulağın ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Okul çağında olan çocuklar bu hastalığa yakalandıkları taktirde çocukları okula gönderilmemesi gerekir. Yetişkinlerde görülen kabakulak hastalığı çocuklardan çok daha hızlı atlatılır. Bu hastalığa kabakulak denilmesinin sebebi işitme yolunun önünde görülen şişlik ve daha sonra çenenin ve çevresinin tüm bölgeye bu şişliğin yayılmasıdır. Şişlikler önce tek bir tarafta başlar Daha sonra diğer yanındaki bezelere yayılır. Kasların kasılması sebebiyle çiğnemede ve yutkunmada sıkıntılar ortaya çıkar. Çocuklarda kabakulak hastalığı ciddi hastalıklara yol açabilir. Örneğin ensefalit diye bilinen beyin zarının veya beyindeki iltihaplanma merkezi olan sinir sistemi problemlerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Halk arasında korkulanın aksine çocuklarda kabakulak hastalığı kısırlığa yol açma gibi bir tehlikesi oldukça düşük olan bir ihtimaldir.

  Çocuklarda Kabakulak Hastalığı Tedavisi:

  Çocuklarda kabakulak genellikle dinlenilerek geçecek bir hastalıktır. Fakat durumuna göre doktor tedavisine de başvurulabilir. Çocuklarda kabakulak bezlerinin şişmesi ile çok ciddi ağrılar meydana gelebilir. Eğer baş ağrısı, sık ateş, ensede sertlik, veya çocuk başını arkaya doğru sabitliyor ise vakit geçirmeden hemen bir doktora başvurmak gerekir. Şişliğin takip eden günlerde titreme, kusma, karın ağrısı ayrıca erkek çocuklarda testislerde şişme veya ağrı meydana gelebilir. Bu durumda da bir çocuk doktoruna gitmek gerekir. Çocuklarda kabakulak hastalığı süresi boyunca yatak istirahati şarttır. Ayrıca ağzı yormadan yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

  Ayrıca doktorun önerdiği ağrı kesicileri kullanmak gerekir. Günümüzde kabakulak hastalığından aşığı yöntemi ile kurtulmak mümkündür.

  ]]>
  Kabakulak Kısırlık https://www.kabakulak.org/kabakulak-kisirlik.html Mon, 10 Dec 2018 04:11:23 +0000 Kabakulak kısırlık; nedenleri arasında sayılmaktadır. Kabakulak bulaşıcı niteliğe sahip bir hastalık türüdür. Bunun temel nedeni ise kabakulağın virüs kaynaklı olmasıdır. Kabakulak özellikle çocukluk çağındaki has Kabakulak kısırlık; nedenleri arasında sayılmaktadır. Kabakulak bulaşıcı niteliğe sahip bir hastalık türüdür. Bunun temel nedeni ise kabakulağın virüs kaynaklı olmasıdır. Kabakulak özellikle çocukluk çağındaki hastalarda tedavi edilmediği takdirde bir kısım ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına davetiye çıkartabilir. Bu nedenle bu hastalığın belirtilerinin yaşanmaya başlanıldığı andan itibaren hemen bir muayene olmakta fayda bulunmaktadır. Hastalığın tedavi edileme süresi ne kadar hızlı gerçekleşirse hastalığın vücutta oluşturacağı tahribatta o kadar az olur. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşımaktadır. Zira kabakulağın tedavisi de daha çok tedbir ve özenden ibarettir. Aksi takdirde ihmale bağlı olarak bir kısım ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir. 

Kabakulak kısırlığa neden olur mu

Kabakulak bir enfeksiyon hastalığı olduğu için yani temelinde tükürük bezleri iltihaplandığı için bu iltihap kontrol altında tutulamazsa bir süre sonra yumurtalıkların iltihaplanmasına neden olabilir. Yumurtalık iltihabı yaşayan bireyler karın ve kasık gibi organlarında şiddetli ağrı hissetmeye başlar. Bu ağrıların hissedildiği anda artık kabakulak hastalığı için daha ciddi bir tedavi planına başlanılması gerekir. Yine yumurtalık iltihabından kurtulabilmek için bir an evvel ilgili kliniğe giderek muayene olunması gerekir. 
Kabakulağın kısırlığa neden olma ihtimali çok düşüktür. Fakat önlem alınması konusunda mutlaka özenli davranılması gerekir. kabakulak hastalığının bazı hastalarda başta tükürük bezi olmak üzere birçok organı tutma ihtimali olduğunu unutmamak gerekir. Kısırlık oluşabilmesi için kabakulağın mutlaka testisleri olumsuz yönde etkilemesi gerekir. Bu vakıaysa daha çok erkeklerde görülen bir durumdur. Özellikle kabakulak geçiren hastanın yaşı küçüldükçe risk biraz daha artış gösterebilir.  Fakat bu ihtimalin düşük olması kabakulak hastalığı ile mücadele edenleri biraz olsun rahatlatabilir. Eğer kabakulak çift kısımda meydana gelmişse kabakulak kısırlık oluşumunu daha fazla tetikleyebilir.  
]]> Kabakulak Aşısı https://www.kabakulak.org/kabakulak-asisi.html Mon, 10 Dec 2018 18:05:54 +0000 Kabakulak aşısı, kabakulak hastalığından korunma amacıyla yapılır. Aşının kabakulak hastalığından korunmak için en etkili yol olduğu söylenebilir. Çocukluk çağında kabakulak aşısı iki doz şeklinde tatbik edilirse, uzu Kabakulak aşısı, kabakulak hastalığından korunma amacıyla yapılır. Aşının kabakulak hastalığından korunmak için en etkili yol olduğu söylenebilir. Çocukluk çağında kabakulak aşısı iki doz şeklinde tatbik edilirse, uzun süreli bir korunma sağlanabilir. Bunun için ilk doz 1-1,5 yaş aralığında, ikinci dozda 2-6 yaşları arasında tatbik edilmelidir. Kabakulak aşısı yapılacak kişilerin sağlıklı olması, kabakulak hastalığına neden olan virüsle enfekte olmaması gerekir. Bu şekilde hastalıktan % 85-95 oranında korunma sağlanabilir. Kabakulak aşısının ilk lisanslı kullanımı 1948 yılıdır. Ancak etkisi kısa süreli olmuştur. Daha sonra 1960'lı yıllarda aşı geliştirilerek kullanıma devam edilmiştir. Bu aşılar kabakulak virüsünün zayıflatılmasıyla etkisini göstermiştir.

Kabakulak aşısı güvenli midir, kimlere yapılabilir

Kabakulak aşısı oldukça güvenli olup, hafif etkileri bulunan bir aşıdır. Kişilerde sadece iğnenin yapıldığı yerde hafif ağrıya ve şişkinliğe yol açabilir. Bunun dışında 5-12 günlerde hafif ateş oluşabilir. Bu etkilerden başka ciddi yan etkileri tespit edilmemiştir. Aşı olan kişilerde nörolojik etkilere yol açmaz. Ancak hamile olan kadınlara ve bağışıklık sistemi hastalıkları olanlara, bağışıklık sistemini baskılayan tedavi uygulanan kişilere önerilmeyen bir aşıdır. Hamilelikte anne karnındaki bebekler açısından sorun olabilir, düşük riski yaşanabilir. Bazı aşılar yumurta alerjisi olanlarda tatbik edilmez. Kabakulak aşısı ise yumurta alerjisi olanlara dahi yapılabilir. Trombositopenik purpura ya da trombosipeni öyküsü olan kişilerde de, önlem alındığı takdirde aşı uygulanabilir. Kişiye yakın zamanda kan ya da kan ürünleri verildiyse, immunglobulin verildiyse kabakulak aşısı yaklaşık 3-11 ay ertelenerek yapılabilir.

Kabakulak aşısı nasıl kullanılır

Ülkemizde ve dünyada kabakulak aşısı kızamık ile MMR denilen rubella aşısıyla beraber aşı programında yer almaktadır. MMRV denşlen su çiçeği aşısıyla ve diğer aşılarla yapılmış kombinasyonları da kullanılır. Kabakulak aşısının düzenli yapıldığı ülkelerde, hastalığın ciddi derecede azaldığı tespit edilmiştir. Kişilere uygulanan tek doz kabakulak aşısı % 90-95 korunma sağlanırken, ikinci doz aşıdan sonrada % 95-99 korunma sağlanabilir. Bu koruyuculuk aşının soğuk zincir kurallarına göre taşınmasıyla ve aşının uygulanmasıyla sağlanabilir. Kabakulak aşısı deri altına tatbik edilir. Başka aşılarla birlikte yapılabilir. Fakat kabakulak aşısı yapıldığında, yaklaşık 1 ay geçmeden öteki aşıların yapılmaması gerekir. Kabakulak aşısı sadece çocuklara değil, her yaştan kişiye uygulanabilir. Sadece yukarıda belirttiğimiz durumlarda aşının yapılması sakıncalı olabilir.


]]>
Çocuklarda Kabakulak https://www.kabakulak.org/cocuklarda-kabakulak.html Tue, 11 Dec 2018 06:54:02 +0000 Çocuklarda Kabakulak, hastalığı eski dönemlerden beri oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Kabakulak hastalığı erişkinlerde nadiren görülen bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Bu hastalık ortaya çıktığında, Çocuklarda Kabakulak, hastalığı eski dönemlerden beri oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Kabakulak hastalığı erişkinlerde nadiren görülen bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Bu hastalık ortaya çıktığında, hem çocuklarda hem de erişkinlerde telaşa mahal veren ateşli bir hastalıktır. Bu hastalığın çocuklar arasında daha sık görülmesi ise kabakulak belirtilerinin artmasına ve çok daha büyük sıkıntılara yol açmasına neden olmaktadır. Çocuklarda kabakulak rahatsızlığının günümüzde eskiye göre daha az görülmesinin nedeni modern tıptır.

Çocuklarda Kabakulak Hastalığından Nasıl Korunulabilir

Bazı korunma yöntemleri kullanılarak çocuklarda kabakulak rahatsızlığına yakalanmamak aslında çok basittir. Öncelikle bu hastalık için üretilmiş olan aşıları tam olarak yaptırmak gerekmektedir. Belirli zamanlarda ve yaşlarda yapılan bu aşılar, çocuklarda kabakulak hastalığını önleme açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kabakulak hastalığını taşıyan virüsler hava yolu, tükürük ve temas yolu ile bulaşabileceğinden dolayı, korunma yollarını uygulamak gerekmektedir.

Çocuklarda Kabakulak Belirtileri Nelerdir

Çocuklarda kabakulak hastalığı oldukça belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Kimi hastalarda önemsenmeyecek kadar küçük belirtiler gösterebilirken, kimi hastalarda ise oldukça şiddetli semptomlar gösterebilmektedir. Çocuklarda kabakulağın en belirgin semptomu bilindiği üzere yüksek vücut ısısıdır. Herkesinde bildiği üzere yüksek ateş çocuklar üzerinde geri dönülemeyecek sonuçlar bırakabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda kabakulakta yüksek ateşin görülmesi atlanamayacak bir işarettir. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey acilen doktora başvurmaktır.

Çocuklarda kabakulak hastalığının bir diğer belirtisi çene etrafında görülen şişliklerdir. Bu durum çene ve çenenin etrafındaki tükürük bezlerinin hassaslaşmasına neden olmaktadır.

Bu iki belirtinin yanı sıra bir diğer semptom ise hastalığın adını taşıyan kulağın şekil değiştirmesidir. Kabakulak hastalığında çocukların kulak çeperleri dış tarafa doğru şekil değiştirmektedir. 

]]>